Piękny i oryginalny wygląd ogrodu możemy uzyskać przy pomocy bylin, czyli zielonych roślin charakteryzujących się długim okresem kwitnienia. Byliny po raz pierwszy zostały docenione przez ogrodników w XX wieku i do dzisiaj nie tracą na popularności. Jak ożywić swój ogród przy pomocy tych roślin?
Spis treści
Najpiękniejsze gatunki bylin
Mnogość gatunków bylin i ich zróżnicowanie pod względem kolorystycznym, czy glebowym sprawia, że nawet najbardziej wybredna osoba może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Byliny charakteryzują się długowiecznością i tym, że ich nadziemna część zamiera na zimę, a w czasie wiosny odradza się. Oto kilka najciekawszych rodzajów tych roślin:
- Ciermnik (Helleborus) – w zależności od gatunku możemy go spotkać zarówno w Alpach, jak i na Kaukazie. Charakteryzuje się małymi wymaganiami i dość powolnym wzrostem. Ciermniki lubią półcieniste stanowiska i wapienną glebę.
- Tawułka (Astilbe) – piękna bylina o sztywnych pędach i pierzastych liściach. Można ją spotkać zarówno w Japonii, jak i Chinach czy Himalajach. Tawułki zwykle są łatwe w uprawie, ale wymagają żyznych gleb, słonecznego lub półcienistego stanowiska i regularnego podlewania.
- Pysznogłówka ogrodowa (Monarda) – tworzy liczne rozłogi i podobnie jak tawułka lubi żyzną oraz wilgotną glebę, a także słoneczne stanowisko. Rośnie dziko w Ameryce Północnej.
- Trójsklepka (Tricyrtis) – pochodzi z Azji i wśród innych bylin wyróżnia się tym, że posiada piękne kwiaty podobne do kwiatów storczyka. Trójsklepka wymaga zazwyczaj zdrenowanej gleby i półcienistego stanowiska
- Serduszka (Dicentra) – występują głównie w Ameryce Północnej i wschodniej Azji. Mogą osiągać wysokość nawet do 100 cm i lubią rosnąć w nasłonecznionych miejscach o próchniczej glebie.
Warto przestrzegać wszystkich wymagań danego gatunku byliny. Rośliny, które lubią nasłonecznione stanowiska, w słabym oświetleniu będą rosły gorzej i na odwrót. Nie można również zapominać o wymaganiach glebowych bylin.
Sadzenie bylin w ogrodzie
Wbrew pozorom uprawianie bylin w przydomowym ogródku nie pociąga za sobą zbyt dużych kosztów finansowych. Przed ich posadzeniem warto jedynie dodać do gleby dużą ilość kompostu lub przefermentowanego obornika. Gdy chcemy zasadzić byliny wymagającego konkretnego odczynu pH gleby, powinniśmy uprzednio zakwasić ziemię przy pomocy siarki lub torfu ogrodniczego. Niektóre gatunki bylin rozrastają się bardzo ekspansywnie, dlatego odpowiednio wcześnie należy zamontować w swoim ogródku przegrody korzeniowe.
Na czym polega pielęgnacja bylin?
Jak było już wcześniej wspomniane, byliny charakteryzują się tym, że ich nadziemna część zamiera w okresie zimowym. Dlatego w czasie zimy należy usunąć zaschniętą część rośliny. Ułatwi jej to wzrost nowych pędów. Niektóre byliny wymagają również regularnych cięć przekwitniętych kwiatostanów i odmładzania. Ta druga czynność polega na usunięciu z rośliny jej słabych i chorych części. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych bylin zalicza się również odchwaszczanie i nawożenie.
Wielobarwna rabata z bylin
Najbardziej tradycyjnym sposobem wkomponowania bylin w ogródek jest rabata. Można na niej posadzić wybrane gatunki roślin ozdobnych i bylin grupami lub pojedynczo. Projektując rabatę w swoim ogródku, powinniśmy sadzić na niej rośliny o podobnych wymaganiach glebowych i stanowiskowych. Warto również pamiętać, żeby obok siebie nie znalazły się rośliny wolno rosnące i ekspansywne.
Byliny mogą się okazać ratunkiem dla osób, które chcą posiadać piękny i wielobarwny ogródek, a przy tym nie chcą wydawać ogromnych pieniędzy na kwiaty, które przetrwają jeden sezon. Te piękne rośliny mogą ożywić każdy ogródek.