Słoneczniki to rośliny ozdobne, które mają kilka ciekawych zastosowań. Dla wielu słonecznik ozdobny jest symbolem lata i uśmiechu. Rośliny te dostarczają smacznych nasion, bogatych w składniki odżywcze i bardzo zdrowych. Z nich tworzy się również olej słonecznikowy.
Same słoneczniki dzielą się na różne odmiany, niektóre rosną nawet do 3 m, a inne mogą być uprawiane w doniczkach. Ich zadaniem jest ożywienie i rozjaśnienie ogrodu. Swoim kształtem i żywym kolorem przypominają słońce. Nadają się właściwie do każdego ogrodu, a ich uprawa jest dosyć prosta.
Spis treści
Sadzenie – jak sadzić słonecznik ozdobny
Miejsce
Wszystkie odmiany słoneczników potrzebują dobrze nasłonecznionych miejsc, nie poradzą sobie one w cieniu lub w półcieniu. Kwiaty te mają tendencję do złamań, dlatego powinny być osłonięte od wiatru.
Podłoże
Gleba dla słoneczników powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Rośliny te najlepiej czują się w glebie umiarkowanie wilgotnej.
Termin
Nasiona słonecznika powinno się wysiewać w drugiej połowie kwietnia i w maju.
Wysiew
Słoneczniki niższych odmian można uprawiać w pojemnikach. Jednak najczęściej kwiaty te sadzi się w ogrodzie. Nasiona umieszcza się na głębokości około 2-3 cm. W jednym miejscu siejemy kilka nasion, a po wzejściu zostawiamy jedną najsilniejszą roślinę. Odmiany wysokie siejemy w odstępach 50×75 cm. A odmiany niskie w rozstawie 25x50cm.
Pielęgnacja słonecznika ozdobnego
Odchwaszczanie
Bardzo ważne, aby ziemia wokół słoneczników była na bieżąco odchwaszczana, szczególnie w początkowym okresie uprawy.
Podlewanie
Kolejnym ważnym krokiem jest regularne podlewanie. Zwłaszcza w czasie susz nie powinno się o tym zapominać. Jednak przy nawadnianiu tych roślin trzeba być ostrożnym, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni, a zbyt rzadkie podlewanie do ich przesuszenia.
Nawożenie
Słoneczniki powinny mieć zapewnione odpowiednie ilości potasu i mikroelementów – szczególnie boru i molibdenu. Po wytworzeniu przez roślinę dwóch par liści warto zasilić ją nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami. Podczas wzrostu, aż do momentu wytwarzania kwiatów można wspomagać słoneczniki siarczanem potasu. Dobrze na słoneczniki działa ściółkowanie gleby.
Zbiory
Nasiona rosnące w koszyczku należy chronić przed ptakami. Dlatego gdy tylna część głowy słonecznika zmienia kolor na żółty, warto nałożyć na nią np. papierową torbę lub owinąć gazą. Kiedy kolor zmieni się na brązowy można rozpocząć zbiory. Głowę słonecznika odcina się w miejscu łączenia z łodygą.
Popularne gatunki słonecznika
Słonecznik zwyczajny
To najpopularniejszy gatunek słonecznika. W Polsce można go spotkać w wielu ogrodach, zarówno na wsi jak i w mieście, oraz na polach. Kwitnie od lipca do października. Może osiągnąć nawet do 2,5 m wysokości. Jest rośliną jednoroczną. Posiada bardzo duże kwiaty w kolorach żółto-brązowych.
Słonecznik olbrzymi
Kwitnie od sierpnia do jesieni. Osiąga do 3 m wysokości. Charakteryzuje się dużą ilością małych kwiatów. Podczas uprawy wymaga podpory. Najczęściej wykorzystuje się je do dekoracji ogrodzeń lub ścian.
Słonecznik bulwiasty
Jest to bylina, uprawiana dla celów dekoracyjnych oraz jadalnej części podziemnej. Ten rodzaj słonecznika rośnie do wysokości 2 m. Wytwarza małe, ale liczne kwiatostany w kolorze żółtym.
Słonecznik szorstki
Jest to bylina, która kwitnie od lipca do września. Może osiągnąć do 1,5 m wysokości. Słynie z dużej ilości małych, żółtych kwiatów. Uprawia się go w celu tworzenia wysokich, ozdobnych rabat lub jako kwiat cięty.
Słonecznik wierzbolistny
Uprawia się go głównie w celach ozdobnych Ten gatunek słynie z dekoracyjnych liści. Są one wąskie i długie. Mają drobne i żółte kwiaty. Kwitnie od połowy września i dorasta do 2,5 m wysokości.