Najważniejszą częścią ogrodu są kwiaty, to one sprawiają, że jest on piękny, kolorowy i pachnący. To dzięki nim przydomowy ogródek stanowi również ozdobę całej posesji. Jednak aby urządzić kwiecisty ogród, a później móc go pielęgnować musimy co nieco wiedzieć o kwiatach i ich potrzebach. W tym blogu przedstawimy kwiaty, których nie może zabraknąć w ogrodzie oraz doradzimy jak się nimi zająć.
Spis treści
Tulipany
Tulipany to jedne z najbardziej lubianych kwiatów. Świetnie sprawdzą się zarówno w ogrodzie jak i w domu jako kwiaty cięte. Tulipany zaliczają się do roślin cebulowych. Istnieje około 120 gatunków tulipanów i kilkanaście tysięcy odmian.
Jak uprawiać tulipany?
Gdy zdecydujemy się na tulipany w swoim ogrodzie musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Podczas sadzenia tulipanów powinniśmy wybrać dla nich dobrze nasłonecznione miejsce, ponieważ tam będą one rosły najlepiej. Najlepsza gleba do uprawy tulipanów to gleba przepuszczalna, bogata w materię organiczną, ale przy tym nie może być kwaśna i zbyt wilgotna.
Tulipany najlepiej sadzić jesienią, od września do końca października. Wtedy mają czas, aby ukorzenić się przed nadejściem zimy. Przekwitłe kwiaty powinno się ścinać.
Aby tulipany pięknie kwitły na nowy rok wyróżnia się dwie metody. Pierwsza najstarsza i najczęstsza to wykopywanie cebul i przechowywanie w przewiewnym miejscu. Jednak powoli zaczyna odchodzić się od tej metody z uwagi na to, że może sprawiać dużo kłopotu. Drugą metodą jest obcięcie łodygi wraz z uschniętym kwiatem i pozostawienie liści do wyschnięcia.
Tulipany są stosunkowo łatwe w sadzeniu i pielęgnacji. Wystarczy odrobina zachodu, a odwdzięczą się one pięknym i kolorowym wyglądem. Dodatkowo kwiaty te mogą być nie tylko ozdobą dla ogrodu, ale również świetnie prezentują się jako dekoracja dla domu.
Róże
Ze względu na swoją wyjątkową urodę i łatwą pielęgnację róże są bardzo popularnymi kwiatami. Są nie tylko chętnie sadzone w ogrodach jako przydomowa dekoracja, ale mają również kilka innych zastosowań.
Róże świetnie nadadzą się zarówno do małych jak i dużych ogrodów. Istnieje już około 4000 odmian ozdobnych róż i ta liczba wciąż rośnie. Róże charakteryzują się dużą różnorodnością wśród form i kolorów.
Co jeszcze warto wiedzieć o różach?
Jak uprawiać róże?
Podobnie jak tulipany również róże powinny być sadzone w słonecznym i przewiewnym miejscu gdzie najlepiej rosną. Najlepsza do uprawy róż jest gleba żyzna, lekka i przepuszczalna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.
Róże można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach.
Róże najlepiej jest sadzić jesienią lub ewentualnie wczesną wiosną. Trzeba też pamiętać, że ludzie źle znoszą przesadzanie.
Jak pielęgnować róże?
Pielęgnacja róż jest dość prosta. Kwiaty te wymagają nieczęstego podlewania, szczególnie w czasie upałów i po posadzeniu trzeba pamiętać, aby dostarczyć im odpowiedniej ilości wody. Róże najlepiej podlewać wodą deszczową, dość rzadko, ale intensywnie. Trzeba jednak uważać, by nie moczyć kwiatów i liści.
Róże świetnie nadają się nie tylko jako roślin ogrodowe i doniczkowe, ale także jako kwiaty cięte. Mogą one służyć jako piękna dekoracja domu, ale są też bardzo popularne w bukietach, jako kwiaty prezentowe.
Narcyzy
Narcyzy, inaczej żonkile zaliczają się do roślin cebulowych. Zakwitają one jako jedne z pierwszych wiosną, dlatego uważane są za symbol odrodzenia, nowego początku i zmiany. Narcyzy to jedne z piękniejszych kwiatów i wbrew pozorom mają duży wybór odmian. Świetnie sprawdzają się jako kwiaty ozdobne w ogródku, w doniczkach, jak również kwiaty cięte. Szczególnie w okresie wielkanocnym pojawiają się w wielu domach. Ich zaletą jest zdecydowanie dekoracyjny wygląd i przyjemny zapach.
Jak uprawiać narcyzy?
Żonkile w sadzeniu i pielęgnacji nie są zbyt wymagające. Można je sadzić w słonecznych lub lekko zacieniowanych miejscach. Najlepiej jest sadzić je jesienią. Dużym ułatwieniem jest jednak to, że kwitną one w prawie każdym miejscu od typowej rabaty po skalne kamienie. Jednak warto pamiętać, że powinno się je sadzić wśród innych kwiatów cebulowych.
Zimą narcyzy wymagają okrycia, najlepiej gałązkami świerku, słomą lub suchymi łodygami.
Pielęgnacja narcyzów polega jedynie na nawożeniu i odchwaszczaniu.
Lilie
Lilie to również kwiaty cebulowe. Charakteryzują się ogromną ilością różnorodnych i kolorowych odmian. Spośród nich każdy może wybrać idealne dla swojego ogrodu. Wśród gatunków tych roślin możemy wyróżnić np. lilie azjatyckie, lilie trąbkowe, orientalne i inne.
Lilie również są bardzo popularne jako kwiaty cięte.
Jak uprawiać lilie?
Cebulki lili można sadzić zarówno jesienią jak i wiosną, Wszystko zależy od odmiany lili i terminu kwitnienia.
Lilie źle znoszą suszę, ale też zbyt dużą wilgoć. Trzeba dbać, aby gleba dookoła nich była zawsze lekko wilgotna, ale nie zalana. Najlepiej podlewać je przy podłożu, aby nie zamoczyć liści.
Aby lilie mogły obficie zakwitnąć warto zasilić je nawozem wieloskładnikowym.
Podsumowanie
Wymienione wyżej kwiaty to tylko jedne z nielicznych gatunków ozdobnych kwiatów ogrodowych. Jest ich o wiele wiele więcej. Jednak te rodzaje są bardzo popularne wśród ogrodników. Świetnie sprawdzają się w przydomowym ogródku i mają wiele zastosowań.
Przy wyborze kwiatów do ogrodu musimy jednak mieć jakiekolwiek informacje na temat, ich sadzenia i pielęgnacji. Każda roślina potrzebuje indywidualnej opieki i poświęcenia czasu.
Dlatego te klasyczne i wszystkim znane gatunki sprawdzą się również na początek przygody z ogrodnictwem.