Przechadzając się po ogrodzie i obserwując kwiatowe rabatki, rozkwitające w pełnym słońcu dziesiątkami kolorów i obłędnie pachnące, zawsze niechętnie spoglądamy w stronę zacienionych i podmokłych miejsc w ogrodzie. Nie są to ulubione tereny dla większości kwiatów, ale niezagospodarowane straszą pustką i przygnębiają. Co najlepiej sprawdzi się w takich warunkach? Takie miejsca to idealny klimat dla Hosty – azjatyckiej królowej półcienia.
Spis treści
Hosta funkia – co to za roślina?
Hosta, inaczej określana jako Funkia, to pochodząca z Azji Wschodniej roślina z rodziny szparagowatych. W Europie hodowana jest głównie jako roślina ozdobna. Posiada kwiaty w formie dzwonków, które przybierają kolor biały i fioletowy. Jednak funkcję dekoracyjną u tej rośliny stanowią różnobarwne ogromne liście.
Popularne odmiany funkii
Hosta występuje w wielu odmianach, które różnią się zwłaszcza ze względu na kształt i kolor liści. Do najpopularniejszych odmian należą:
- Funkia Albomarginata – dorasta do 60 cm wysokości i podobnie rozrasta się na szerokość, posiada zielone, sercowate liście, zakończone białymi obwódkami.
- Funkia Siebolda – szeroko rozrastająca się, bujnie rośnie, dochodzi do pół metra wysokości, ma niebieskoszare liście o żółtych obwódka, a fioletowe kwiaty kwitną od czerwca do lipca.
- Funkia zielona (zwana rozdętą) – mniejsza odmiana, która doskonale nadaje się na rabatki, liście są ciemnozielone, błyszczące od spodu.
To tylko kilka z szerokiej gamy odmian tej rośliny, dlatego przed wyborem warto zasięgnąć opinii profesjonalnego hodowcy.
Gdzie sadzić funkię?
Rośliny te charakteryzują się liśćmi o sporych rozmiarach, dlatego potrzebują sporo wody do prawidłowego rozwoju. Niezbyt dobrze reagują na pełne słońce, liście tracą kolory i schną, a przecież właśnie dla ich ozdobnego charakteru wybiera się funkie. Dlatego najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych przez drzewa, nawet podmokłych. Większe odmiany funkii świetnie sprawdzają się na brzegach oczek wodnych lub stawów.
Pielęgnacja hosty funkii
Funkie rośliny bylinowe, charakteryzujące się długowieczności. Świetnie dostosowują się do nowych miejsc. Lubią lekko kwaśną żyzną ziemię, najlepiej zbitą. Jeśli rosną pod większymi drzewami, należy zapewnić im odpowiednie nawożenie. Poza tym roślina nie wymaga specjalnego traktowania i jeśli zapewni się stały dostęp do wody, może cieszyć swoimi wielokształtnymi liśćmi przez długie lata.
Hosty można łączyć z innymi kwiatami, jednorocznymi, lub bylinami, jednak warto pamiętać, że w odpowiednich warunkach mocno się rozrastają. Poza kilkoma „słońcolubnymi” odmianami, rośliny te dobrze czują się w cieniu, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla takich miejsc w naszym ogrodzie.